Monterro förvärvar Planacy
Monterro, Nordens ledande B2B mjukvaruinvesterare, har förvärvat en majoritet i svenska Planacy, en SaaS-plattform för datadriven finansiell planering, budgetering, analys, prognos och uppföljning. Partnerskapet gör att Planacy kan accelerera takten i produktutveckling för fortsatt tillväxt och internationell expansion.
"Vi söker efter nordiska mjukvarubolag med potential att bli marknadsledare inom sin nisch och Planacy är precis ett sådant bolag." säger Leif Bohlin, Managing Director på Monterro och tillträdande styrelseordförande i Planacy.
"De har en uppskattad, värdeskapande produkt och en stark marknadsposition, vilket är grundbultarna för att kunna accelerera tillväxten. Vi ser fram emot att kunna stötta dem på resan framåt, både i strategiska och operativa frågor."
Planacy effektiviserar och förbättrar finansiell planering för medelstora och stora organisationer
Planacy erbjuder en plattform som hjälper medelstora och stora verksamheter i en rad olika branscher att effektivisera sin finansiella planering. Med hjälp av lättanvända, anpassningsbara moduler i ett modernt gränssnitt kan Planacys kunder enklare budgetera, planera, analysera och ta fram prognoser på ett mer datadrivet sätt. Det skapar både ökat engagemang och ägandeskap i verksamheten, samtidigt som det minskar administrationen och höjer kvaliteten på arbetet. Vertyget används idag av flera hundra kunder i ett flertal länder, såsom HSB, Fjällräven, foodora, Stegra och Netlight.
Planacy redo att accelerera med stöttning av Monterro
Bolaget har haft en stadig och stark tillväxt under flera år och målsättningen är att den starka tillväxten ska fortsätta. Många investerare har visat intresse för Planacy, men valet föll på Monterro som nya ägare.
"Monterro stod ut som investerare," säger Erik Gidlund, vd på Planacy. "De erbjuder inte bara kapital, utan även en unik branschkunskap och värdefull kompetens i att skala B2B mjukvarubolag. Vi är väldigt nöjda med valet av Monterro och är glada över att